Son Yılların Dikkat Çeken 13 Filmi

08 Ara 2019
Realfilmizle

Günümüzde filmler artık sadece sinemalarda değil, internet platformlarında da yayınlanmaya başladı. Bu durum artık insanları istedikleri zaman istedikleri saniyede film izleyebilecek duruma getirdi. Otobüste, Tramvayda, uzun yolda, uçakta artık istediğimiz zaman istediğimiz filmi izleyebilir hale geldik. İnsanlar artık istedikleri zaman film izleyebildikleri için artık ve ilgilerini çekebilecek kaliteli filmler bulamamaktadır. Bu durumda zaman kayıplarına yol açmaktadır. Bizde sizi bu durumdan kurtarmak için; 2019 İMDB’den en yüksek puan almış filmleri derledik. Bilindiği üzere İMDB izleyicilerin derecelendirmelerine göre yapılan bir puanlama sistemine sahip. İMDB puanları izleyicilerin verdiği oylara göre belirlendiği için puanlama her an değişmektedir. Bizde sizlere İMDB’nin son verilerine göre 2019’un en yüksek puanlı filmlerini derledik. İşte İMDB’nin 2019’da en yüksek puan almış 13 film.

1- Joker

İMDB Puanı: 8,8

Vizyon tarihi: 31 Aralık 2019 Venedik, 4 Ekim 2019 ABD

Türü: Psikolojik, Gerilim Filmler

2019 ABD yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Todd Phillips oturmaktadır. Phillips aynı zamanda filmin yapımcıları arasında da yer almaktadır ve yine Phillips, Scott Silver ile filmin yapımcılığını üstlenmiştir. Oyuncu kadrosunda, Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy ve Brett Cullen gibi oyuncular bulunmaktadır.

Joker filmi başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatını konu alıyor. Fleck, sürekli yalnız, dışlanan bir adamdır. Yaşamını taktığı iki maske ile geçirmektedir. Gündüzleri geçimini sağlamak için palyaço maskesi, geceleri tehlikeli işleri için maske takar. Fleck’in maruz kaldığı zorbalık onu topluma aykırı bir hale getirmektedir. Arthur bir süre sonra psikolojik olarak kötü bir hale gelir. Kendini Gotham City’nin tehlikeli ve kaos dolu sokaklarında bulur. Arthur için herşey çok geçtir o artık Joker kılığına bürünmüştür.

Joker filmi; 55-70 milyon dolar arası bir bütçe ile çekilmiştir. Hasılatı ise 1 milyar doları geçmiştir. Türkiye’de 7 haftada 1 milyon 800 binden fazla izlenmiştir. Aynı zamanda Altın Aslan film ödülünü kazanmıştır. Altın Aslan ödülü Golden Lion Venedik Film Festivali’nde bir filme verilen en büyük ödül olarak bilinir.

2- Avengers Endgame

İMDB Puanı: 8,5

Vizyon Tarihi: 26 Nisan 2019

Türü: Aksiyon, Fantastik Filmler, Macera

2019 ABD yapımı olan filmin yönetmenliğini Anthony Russo ve Joe Russo yapmıştır. Senaryosu Stan Lee’nin İntikamcılar adlı eserinden, Christopher Markus ve Staphen McFeely tarafından uyarlanmıştır. Oyuncu kadrosunda; Robert Downey, Chris Evans, Mark Ruffalo, Josh Brolin, Chris Pratt gibi birçok önemli oyuncu bulunmaktadır.

Avengers: Infinity War’dan sonra evrendeki pek çok kahraman küle dönmüştür.Aynı zamanda Thanos taşlarla beraber ortadan kaybolmuştur. Avengers’dan geriye kalan bazı kahramanlar Thanos’un ve taşları peşine düşüyorlar. Sonunda taşların Thanos tarafından başka bir gezegende kullanıldığına dair bazı bilgiler alıyorlar. Bu sırada uzayda ölmeyi bekleyen Tony Stark ve Gamora’yı kurtarıyorlar ve dünyaya geri dönüyorlar.

356 milyon dolar bütçe ile çekilen film; 2,7 milyar dolar hasılat ile Tüm zamanların en yüksek hasılatını yapan film oldu. Birçok ödül alan filmin aldığı ödüller içerisinde en önemlileri; En İyi Film Dalında MTV Film Ödülü, En İyi Kötü Karakter Dalında MTV Film Ödülü, People’s Choice Favori Film Ödülü gibi ödüller almıştır.

3- Asfaltın Kralları (Ford v Ferrari)

İMDB Puanı: 8,3

Vizyon Tarihi: 15 Kasım 2019

Türü: Biyografi Filmleri, Dram

2019 ABD yapımı filmin yönetmenlik koltuğuna James Mangold oturmuştur. Senaristler ise; Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Josan Keller yapmıştır. Oyuncu kadrosunda; Mat DAmon, Christian Bale, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Tarcy Letts gibi oyuncular bulunmaktadır.

Filmin konusu ise gerçek bir hikayeye yer vermektedir. 1996 yılında düzenlenen 24 Saat yarışını konu almaktadır. Ford Motor Company 1963 yılında Enzo Ferrari’ye şirketin olası bir satışı için yanaşır. Ancak Ferrari konuşmaları tek taraflı olarak sona erdirir. Bu satın alma teklifi Ferrari’nin yarış takımı içinde geçerlidir. Ferrari yarış takımı 1958’den 1965’e kadar bütün Le Mans 24 yarışlarını kazanmıştır.T eklifin geri çevrilmesine sinirlenen Henry Ford, Ferrarin,n yarış takımını yenmek için yeni bir araç tasarlatır. Sonunda Ford GT40 üretilir.

Ferrari ve Ford’un kıyasıya mücadelesini konu alan film 97 milyon dolar bütçe ile çekilmiştir. Türkiye’de 10 günde 85 bin kişi tarafından izlenen film 1milyon 800 bin TL hasılat yapmıştır. Dünya genelinde ise 59 milyon dolar hasılat yapmıştır.

4- Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood)

İMDB Puanı: 7,9

Vizyon Tarihi: 23 Ağustos 2019

Türü: Komedi Filmleri, Dram

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ünlü yönetmen Quentin Tarantino yapmıştır. Filmin kadrosunda dünya çapında ünlü birçok oyuncu bulunmaktadır. Bu oyuncular; Leonardo DiCaprio, Brad Pit, Margot Robbie, Kurt Russell, Al Pacino gibi ünlü oyunculardır.

Filmin konusu; ünlü bir dizide oynamış erkek bir aktörün film sektörüne girme çabalarını anlatan bir film. Bu karakter Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Rick Dalton karakteridir. Kendini televizyondan uzaklaştırıp film sektörüne girmek isteyen Rick’in dublörü olan Booth’da ona katılmaktadır. Ancak ikisinin yaşlarının ilerlemesi Hollywood’daki şanslarını azaltmıştır. Hollywood’un yeni gözdesi, Rick’in de komşusu olan Margot Robbie’nin canlandırdığı Sharon Tate’dir. Hikaye 1960’larda Charles Manson tarafından kurulan bir tarikat bir çok kişinin ölümünden sorumludur. Manson’un cinayetlerinin arasında ünlü yönetmen Roman Polanski’nin 8 aylık hamile olan karısı Sharon Tate ve Tatenin dört arkadaşı da bulunmaktadır.

Haziran 2018’de çekimlerine başlanan fil 23 Ağustos 2019’da ABD’de gösterime girdi. 95 milyon dolar bütçe ile çekilen filmin müziklerini Ennio Morricone yapmıştır. Ayrıca Tarantino filmin yapımcılığını da üstlenmiştir.

5- Oyuncak Hikayesi 4 (Toy Story 4)

Diğer Filmleri: Oyuncak Hikayesi 1, Oyuncak Hikayesi 2, Oyuncak Hikayesi 3

İMDB Puanı: 7,9

Vizyon Tarihi: 21 Haziran 2019

Türü: Animasyon Filmleri, Macera, Aile Filmleri

2019 ABD yapımı olan animasyon filminin yönetmenliğini Josh Cooley yapmıştır. Hikayeyi tasarlayanlar ise John Lasseter, Rashida Jones, Will McCormack ve Cooley bulunmaktadır. Seslendirenler ise Tom Hanks, Tim Allen, Annie Potts ve Tony Hale gibi sanatçılar bulunmaktadır.

Oyuncak hikayesinin devam filmi olan; Oyuncak Hikayesi 4 filminin konusu; bir kaşıktan yapılan Forky adlı oyuncağın atıldığı maceraları anlatmaktadır. Forky oyuncak olduğunu asla kabul etmez. Bir geri dönüşüm projesi ile yaratılan Forky, kendisini Bonnie’nin odasına ait hissetmez ve dünyadaki amacının ne olduğunu düşünmeye başlar. Forky’i bambaşka bir hikaye beklemektedir.

Tony Hale Forky’yi, Tom Hank Woody’yi, Tim Allen Buzz’ı, Joan Cusack Jessie’yi seslendirmektedir.

6- Örümcek Adam Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home)

Diğer Filmler: Örümcek Adam 2, Örümcek Adam 3, İnanılmaz Örümcek Adam, Örümcek Adam Örümcek Evreninde

İMDB Puanı: 7,6

Vizyon Tarihi: 5 Temmuz 2019

Türü: Aksiyon, Macera Filmleri

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Jon Watts oturmaktadır. Filmin senaristliğini Chris McKenna ve Erik Sommers yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise; Tom Holland, Samuel L.Jackson, Zendaya, Marisa Tomel ve Cobie Smulders gibi oyuncular vardır.

Örümcek Adam: Arkadaşlarıyla gittiği bir okul gezisinde gizli bir görev üstlenmek zorunda kalan Peter Parker’ın maceralarını anlatıyor. Örümcek Adam: Eve dönüş filminin devam niteliğinde olan filmde örümcek adamı Tom Holland canlandırmaktadır. Avengers Endgame filminin hemen sonrasını konu almaktadır. 3. Evrenin kapanış filmidir.

Türkiye’de 9 haftada 942 binden fazla izlenen film, 17 milyon TL’den fazla hasılat yapmıştır. Dünya genelinde ise 109 milyon dolar hasılat yapmıştır.

7- John Wick 3: Parabellum (John Wick: Chapter 3 – Parabellum)

İMDB Puanı:7,6

Vizyon Tarihi: 16 Mayıs 2019

Türü: Aksiyon

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan filmin yönetmenliğini Chad Stahelski üstlenmiştir. Başrolünü Keanu Reevers’in oynadığı filmin oyuncu kadrosu Ian McShane, Mark Dacascos, Laurence Fishburne, Asia Kate Dillon, Halle Berry ve Lance Reddick’tir. Çekimlerine 2018 yılında başlanan film, 16 Mayıs 2019’da gösterime girmiştir.

John Wick gizli suikastçı birliğinden atılmıştır. Peşine kellesi karşılığı ödül için suikastçılar düşmüştür. Wick bu suikastçılara karşı kendini savunmalıdır. Kellesine 14 milyon dolarlık ödül konulmuştur. Wick; Continental Hotel’de bir The High Table üyesini öldürmüştür. Bu olaydan sonra otelin yöneticisi Winston, Wick’e bir saatlik kaçış süresi verir. Ardından üyeliği iptal edilerek tüm hizmetlerden men edilecektir.

Film John Wick ve John Wick: Bölüm 2’nin devam ve final filmidir. 75 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen film 321 milyon dolar hasılat yapmıştır. Türkiye’de 14 haftada 940 binden fazla izlenmiş ve 16 milyon TL hasılat yapmıştır.

8- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya (How To Train Your Dragon: The Hidden World)

Diğer Filmler: Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

İMDB Puanı: 7,5

Vizyon Tarihi: 24 Ocak 2019

Türü: Animasyon, Macera

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan Animasyon filminin yönetmeni ve senaristi Dean DeBlois’dir. Seslendirmenler arasında; Jay Baruchel, America Ferrera, Cate Blanchet, Craig Ferguson, Murray Abraham gibi isimler bulunmaktadır.

Vikinglerin ilk ejderha eğitmeni olan Hicks, insanlarla ejderhalar arsındaki barışı sağlama görevini başarıyla yerine getirmiştir. Ejderha Dişsiz tükendiğini sandığı soyundan bir dişi bulur. Bu dişi vahşi ve zorludur. Ejderha ve binicisi kendi soylarını korumak için önemli kararlar almaktadır.

Türkiye’de 11 haftada 700 bin izlenen film, 10 milyon TL’ye yakın hasılat yapmıştır. Toplam hasılatı ise 160 milyon doları bulmuştur. Film Dream Works Animation tarafından üretilmiş, Universal Pictures tarafından dağıtılmıştır.

9- Karlar Ülkesi II (Frozen II)

İMDB Puanı: 7,3

Vizyon Tarihi: 22 Kasım 2019

Türü: Animasyon

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı filmin yönetmenliği Chris Buck ve Jennifer Lee tarafından yapılmıştır. Jennifer Lee aynı zamanda filmin senaristliğini de yapmıştır. Hikaye yazarları Chris Buck, Jennider Lee, Marc E.Smith ve Kristen Anderson yapmıştır. Seslendirmenler ise; İndina Menzel, Kristen BEll, Jonathan Groff, Jash Gad gibi isimledir.

Karlar ülkesi 2 filmi tehlikeli bir yolculuğa çıkan; Elsa, Anna, Kristoff, Olaf ve Sven heyecan dolu maceralarını anlatmaktadır. Elsa neden büyülü güçlerle doğduğunun cevabını aramaya başlar. Bir bilinmeyene doğru gider. Bu yolculukta geçmişiyle ilgili gerçeklerle yüzleşecektir. Beş arkadaş tehlikeli ve bir o kadar da heyecanlı bir yolculuğa çıkar.

22Kasım 2019’da Amerika’da vizyona girmiştir. Karlar Ülkesi filminin devam halkası olan film; Türkiye’de ilk hafta 700 bin’den fazla izlenmiş 12 milton TL’den fazla hasılat yapmıştır. Dünya genelindeki hasılatı ise 160 milyon doları bulmuştur.

10- Aladdin

İMDB Puanı: 7,1

Vizyon Tarihi: 24 Mayıs 2019

Türü: Macera, Fantastik

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımıolanfilm, 1992’de vizyona giren Aladdin filminin yeni bir versiyonudur. Yönetmenliğini Guy Ritchie yapmıştır. Senaristliğini John August ve yönetmen Guy Ritchie yapmıştır. Seslendirmenler ise; Will Smith, Mena Massaud, Naomi Scott, Marwan Kenzari ve Nasim Pedradgibi isimler yapmıştır.

Aladdin gençken geçimini pazardan çaldıklarıyla sağlayan birisiydi. Gecelerini ise şehirde farklı yerlerde geçirirdi. Yaşam tarzına ağman özünde iyi birisidir. Babası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan ve ülkenin Kralı olan Prenses Jasmine ile tanıştığı zaman macerası başlamıştır. Hayatı Harikalat Mağarasından aldığı bir sihirli lamba ile değişir. Bu lambada sahibinin 3 dileğini yerine getiren eğlenceli ve neşeli bir cin vardır. Aladdin bu lamba ve cin sayesinde sevdiği kız Jasmine’ye ulaşmaya çalışır. En büyük düşmanı kralın danışmanı Jafar’dır.

1992 Aladdin filminin yeni versiyonu olan film 24 Mayıs 2019’da gösterime girmiştir. 183 milyon dolar bütçe ayrılan film; dünya genelinde 1 milyar dolar hasılatı geçmiştir. Türkiye’de 11 hafta vizyonda kalan film 325 bin kişi tarafından izlenmiş, 5 buçuk milyon TL hasılat yapmıştır.

11- Shazam! 6 Güç

İMDB Puanı: 7,1

Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2019

Türü: Aksiyon, Fantastik

2019 Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan film Dc Comics tarafından çekilmiştir. Yönetmenliğini David Sandberg yapmıştır. Hikaye yazarı Henry Gayden ve Daren Lemke yapmıştır. Oyuncu kadrosunda Zachary Levi, Asher Angel, Mark Strong bulunmaktadır.

Shazam; Billy Batson’un sihirli sözcükleri söyleyince dönüşebildiği bir süper kahramandır. Sözcükleri söylediği zaman dünyanın en güçlü ölümlüsüne dönüşmektedir. Gündelik hayatında normal bir insan gibi gözüken Batson süper kahramanken dünyanın güvenliği için savaşıyor. Bir çok mitolojik tanrının gücünü elinde bulunduran Shazam, Süleyman’ın bilgeliği ile düşmanlarını zekice avlıyor. Shazam yeteneklerini öğrenmek için kendini test ediyor. Bu yolda düşmanı Sivana ile savaşmak için acele etmesi gerekmektedir.

Türkiye’de 5 hafta gösterimde kalan film 300 bin izlenmiş ve 5 milyon TL’den fazla hasılat yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 140 milyon dolar hasılat yapmıştır.

12- Yeti Efsanesi (Abominable)

İMDB Puanı: 7,1

Vizyon Tarihi: 27 Eylül 2019

Türü: Animasyon, Macera, Komedi

Yeti Efsanesi 2019 Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortak yapımı olan bilgisayar animasyonlu bir macera filmidir. Yönetmenliğini Jill Culton, senaristliğini Suzanne Buirgy ve Dave Polsky, seslendirmesini Albert Tsai, Tenzing Norgay, Eddie Izzar, Tsai Chin gibi isimler yapmıştır.

Yeti’yi evine götürmek için tehlikeli bir mücadeleye atılan Yi ve arkadaşlarının başından geçen olayları anlatır. Yi ona Everest adını verir. Ekip Yeti’nin peşinde zoolog Dr. Zara’nın olduğunu öğrenen Yi onu sağ salim evine götürmeye çalışmaktadır. Bu yolculukta başlarına tehlikeli olaylar gelmektedir.

75 milyon dolar bütçe ile çekilen film 174 milyon dolar hasılat yapmıştır. Türkiye’de 100 binden fazla kişi tarafından izlenmiş 2 milyon TL’ye yakın hasılat yapmıştır.

13- Aslan Kral

Diğer Filmler: Aslan Kral 1, Aslan Kral 2

İMDB Puanı: 7

Vizyon Tarihi: 19 Temmuz 2019

Türü: Macera, Animasyon

Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan film 19 Temmuz 2019’da ABD ve Türkiyede vizyona girmiş. Yönetmenliğini Jon Favreau, senaristliğini Jeff Nathanson, seslendirmen olarak Donald Glover, Sth Rogen, Chiwetel Ejiofor, Afre Woodard gibi isimler bulunmaktadır.

Film yavru aslan Simba’nın maceralarını anlatıyor. Ormanın kralı Musfata, Simba’nın babasıdır. Sinsi Scar Musfata’yı öldürüp ormanın kralı olmak istemektedir. Scar; Musfata’yı öldürür. Simba için tehlike baş göstermektedir. Amcasının ihaneti ile Sürgüne giden Simba; zamanı gelince ihanetin hesabını sormak için geri dönecektir.

Türkiye’de10 hafta gösterimde kalmıştır. Gösterimde olduğu süre boyunca 750 binden fazla izlenmiş, 14 milyon TL hasılat yapmıştır. 45 milyon dolar bütçe ile çekilmiş olan film dünya genelinde 987 milyon dolar hasılat yapmıştır. Aynı zamanda ABD’de tüm zamanların temmuz ayı rekorunu kırmıştır.

  • Yorumlar
  • Yorumlara kapalı!