Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi

11 Ara 2019
Realfilmizle

Çok beğendiğiniz bir filmi defalarca izlediğiniz oldu mu? Mutlaka olmuştur! Çünkü, öyle filmler vardır ki beyaz perdeye ilk çıktığı günden itibaren seyircinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Yönetmeni, başrol oyuncusu ve yardımcı oyuncuları ile bir bütün olan filmler uzun yıllar hafızalarda kalmayı hak etmiştir. Bunların yanında, kıyafet tasarımları, ses ve görüntü efektleri, teknolojik imkanların iyi kullanılması ve film için ayrılan bütçe de bir filmin başarılı olmasında önemli pay sahibidir. Diğer yandan, bazı filmleri unutulmaz kılan en önemli özelliklerden biri de geçmişe veya geleceğe ışık tutmasıdır. Çünkü, insanlar beyaz perdede daha çok yaşanmışlıkların ele alınmasını ve ütopik de olsa gelecek hakkında bazı ipuçları verilmesini isterler. Bu başarıyı elde edebilen filmler, üzerinden kaç yıl geçerse geçsin izlenmeye devam edebilirler. İşte, başarısını kanıtlamış tüm zamanların en iyi 10 filmi:

 1. Godfather 2 (Baba 2)

Godfather, Türkçe adıyla Baba filmi bir döneme damgasını vuran ve genç-yaşlı pek çok kişinin ilgiyle izlediği mükemmel bir eserdir. Bu film, aynı zamanda mafya dünyasını içeriden görmemizi ve kendimizi mafya ailesindenmiş gibi hissetmemizi sağlayan harika bir film kabul edilebilir. Film organize suç şebekeleri ve mafyanın karanlık dünyası hakkında fikir vermesinin yanı sıra sempatik karakterleriyle de ilgi odağı olmuştur. Zamanının en büyük hasılat yapan filmi olarak da tarihe geçen Baba 2, serinin ilk filminden çok daha iyi bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. Filmde iki ayrı hikaye çok zeki bir şekilde kurgulanıyor. Filmin ana hikayesi, Michael Corleone’nin dünyanın en güçlü suçlusu olarak hüküm sürmesi üzerine kuruludur. Las Vegas’ta yasal olan kumarın avantajlarından faydalanan Michael, mafya dünyasında demir yumruklu olarak tanınan bir milyarder olarak kendini gösteriyor.

Yönetmenliğini Francis Ford Coppola’nın yaptığı filmde Michael’ın babası Vito’nun New York mafyasının zirvesine yükselişinin hikayesi anlatıyor. Film, etkileyici mafya sahneleri sayesinde hafızalara kazınmayı başarmıştır. Robert DeNiro, oynadığı Vito karakteriyle tüm zamanların en iyi oyunculuk performanslarından birini sergiliyor. Zaten hak ettiği gibi bu oyunculuk kendisine bir de Oscar ödülü kazandırmıştır. Baba 2 sadece mafya yaşamını konu edinen ve şiddet içerikli bir film değil, aynı zamanda bir insanın hayat boyu sürdürdüğü zorlu mücadeleyi de konu edinen eşsiz bir baş yapıttır. Michael’in, her geçen gün ellerinden kayan büyük mafya imparatorluğunu kontrol etmeye çalışması, onu giderek kendine bile güveni olmayan, paranoyak ve hatta kendinden nefret eden bir insan haline getiriyor. İlginç diyalogların yaşandığı Baba 2, hafta sonu üç saatini keyifli bir filme ayırmak isteyenler için çok iyi bir seçenek olabilir.

 1. Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Beş dalda Akademi Ödülünü (En İyi Film, Yönetmen, Oyuncu, Aktris, Senarist) kazanmış oldukça başarılı bir film olan Kuzuların Sessizliği bir dönem en çok adıyla konuşulmuş filmlerden biridir. Ödülleri, filmin yayınlanmasından yaklaşık bir yıl sonra kazanması ile seyircilerin ve diğer film yapımcılarının oldukça ilgisini çekmiştir. Kuzuların Sessizliği, Buffalo Bill adlı bir seri katili bulmaya yardım eden genç bir FBI stajyeri olan Clarice Starling’in (Jodie Foster) hikayesini konu ediniyor. Jodie Foster’ın performansı tek kelimeyle mükemmel diyebiliriz.

Film sahnelerinde gözlerinin hemen arkasında fark edilen endişe ve korku Clarice’in dışa dönük cesaretini bir hayli ilginç ve bir o kadar da savunmasız kılıyor. Filmde dikkatlerden kaçmayan bir unsur ise Lector’un Clarice’e olan ilgisidir. Clarice’ın Lector’un yardımını almak isteme amacı, en önemli sırlarını saklamasını sağlamak ve kendisini sürekli tedirgin eden korkularıdır. Kuzuların Sessizliği’ni Yönetmen Jonathan Demme’nin en başarılı filmlerinden biri olarak kabul edebiliriz. Filmdeki sahneler seyirciyi bir yandan korkuturken diğer yandan da merakla izlenmesini sağlıyor.

 1. Jurassic Park

Jurassic Park 1Jurassic Park 2Jurassic Park 3Jurassic Park 4Jurassic Park 5

Bir Spielberg klasiği olan Jurassic Park tüm zamanların en iyi aksiyon, bilim-kurgu ve macera filmi olarak karşımıza çıkıyor. Jurassic Park, Yönetmen Steven Spielberg tarafından beyaz perde ile tanıştırılan 1993 yapımı macera dolu bir Amerikan filmidir. Daha sonra seri halde seyirciyle buluşan film, aynı ismi taşıyan romandan uyarlanmıştır. Film, Orta Amerika’nın Pasifik Kıyısında, Kosta Rika’ya yakın bir adacıkta, küçük bir genetik bilim ekibinin klonlanmış dinozorlardan meydana gelen vahşi bir yaşam parkı kurmasını konu ediniyor. Filmde Grant, Lex ve Tim Jurassic parkta yalnız kaldıkları için hayatta kalmak amacıyla büyük bir mücadele vermeye başlıyor. Ayrıca, Jurassic Park filminde karakterleri harika performansları ile canlandıran başarılı bir oyuncu kadrosu bulunuyor.

Jurassic Park (1993), ses ve müzik dalında da otoritelerden tam not almayı başarmıştır. Bu nedenle, film En İyi Ses, En İyi Efektler, Ses Efektleri Düzenleme ve Görsel Efektler dalında 3 Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Dinozorların olduğu farklı bir dünyayı gözler önüne seren Jurassic Park’ta geçen dinozor kükremeleri çeşitli hayvan seslerinin karışımını içeren bir ses tasarımından oluşuyor. Ayrıca, bilgisayar efektleri ile yapılan dinozor hareketleri oldukça etkileyici. Steven Spielberg’in en iyi filmleri arasında yer alan bu eser, özellikle dönemin çocuk seyircileri tarafından büyük ilgi görmüştür.

 1. Braveheart (Cesur Yürek)

Braveheart, ülkesini zorba hükümdar Edward’ın zulmünden kurtarmayı amaçlayan ünlü bir İskoç kahramanının hikayesini konu ediniyor. 14. yüzyılın İskoçya’sında, William Wallace idam cezaları üzerine bir isyan başlatıyor. Wallace, zalim bir hükümdar olan Edward’a karşı İskoç savaşçıları harekete geçirir. Filmin Ulusal İskoç Kahramanı canlandıran Mel Gibson oyunculuğu ile gönüllerde taht kurmayı başarıyor. Bu tarihi film; heyecan, duygusallık, romantizm, nefes kesen savaşlar ve tarihi olaylar ile örülmüş oldukça etkileyici bir senaryo üzerinde dönüyor. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler filmin yüzde 90’ından fazlasının kurgu olduğunu öne sürüyor. Ancak, filmin genel temasının abartıdan uzak oluşu ve geçmişte yaşanan savaş sahnelerini başarıyla sunması onun izlenme oranını artırmıştır.

Filmde iyi adamlar olan İskoçlar ile kötü adamlar olan Sassenachlar arasında amansız bir mücadele yaşanıyor. Braveheart, Mel Gibson tarafından yönetilen ve oynanan bir Hollywood klişesi haline gelmiş efsane bir filmdir. Filmde oynaması için binlerce figüran etkileyici bir prodüksiyon ile bir araya getirilmiştir. Filmdeki sahneler oldukça zorlu, acımasız ve kanlı savaşlar ile örülüyor. Braveheart, Mel Gibson tarafından çok başarılı bir şekilde yönetilmiştir. Bundan dolayı film, en İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında iki Oscar’a layık görülmüştür. Braveheart, Mel Gibson ve savaş sahnelerini severlerin mutlaka izlemesi gereken en önemli filmlerden biridir diyebiliriz.

 1. Saving Private Ryan (Er Ryanı Kurtarmak)

Dünya Savaşı sırasında Normandiya Çıkarması’nda iki erkek kardeş öldürülür. Ryan kardeşlerden biri geride kalan oğluna annelerine teslim edilmesi için üç telgraf bırakır. Ardından, Yüzbaşı Miller liderliğindeki bir grup görevli Er Ryan’a ulaşmaya ve aynı zamanda onun ABD’ye geri dönmesini sağlamaya çalışır. 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek trajik hayatları konu edinen film, savaşın dehşetini ve bir grup insanın mücadelesini bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Filmde geçen etkileyici ölüm sahneleri seyirciyi adeta savaşın içine çekiyor.

Filmde rol alan Sizemore, Burns ve Farina gibi başarılı aktörler ustalıklarını bir kez daha kanıtlarken; Damon, Ribsi, Diesel, Martini gibi aktörler de etkileyici performansları ile göz dolduruyor. Genel olarak klişe hale gelen ABD bayrağı sallama görüntüsü bu filmde de ortaya çıkıyor. Ancak, filmin yönetmeni Spielberg’in ustalıkla kurguladığı savaş sahneleri bu olumsuz durumu kapatmaya yetiyor. Böylece film severlerin keyifle izleyeceği sürükleyici bir film ortaya çıkıyor.

 1. The Lord of he Rings: The Fellowship of The Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)

Yüzüklerin Efendisi 1Yüzüklerin Efendisi 2Yüzüklerin Efendisi 3

Yüzüklerin Efendisi, aynı adı taşıyan kitaptan sinemaya uyarlanan ve milyonları peşinden sürükleyen harika bir baş yapıttır. Filmin Yüzük Kardeşliği adlı serisi, dünyanın kaderini değiştirmek üzere olan sihirli bir yüzükten kurtulma çabasını ele alıyor. Frodo, olağanüstü güçleri bulunan ve Dünya’ya faydalı hiç bir özelliği bulunmayan bu yüzükten kurtulmak için amansız bir maceraya girişiyor. Bazı eleştirmenler, filmin uyarlanması esnasında birçok sahnede orijinalinden uzaklaşıldığını ve çok farklı kurgular olduğunu iddia ediyor.

Eleştirilerin haklılık payı olsa da çok uzun bir serüveni anlatan kitabın tamamıyla beyaz perdeye aktarılmasının sıkıcı olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Diğer yandan, filmde rol alan oyuncular gerçekten başarılı performansları ile göz dolduruyor. Yüzüklerin Efendisi Hobbitler, Elfler, Büyücü Gandalf gibi efsane karakterler ile seyirciyi de müthiş bir maceranın içine doğru sürüklüyor. Ebeveynler belki bazı sahnelerin korku dolu olmasından dolayı çocukları için endişe edebilirler. Ancak, bu filmin ilginç bir yanı var ki birçok aksiyon sahnesi bulunmasına rağmen filmde neredeyse hiç kan görünmüyor. Ayrıca, filmde dostluk, cesaret, sorumluluk, fedakarlık gibi birçok iyi özellik üzerinde duruluyor. Bu yüzden, Yüzüklerin Efendisi şimdiye kadar seyirciyle buluşan en iyi filmler arasında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

 1. Downfall (Çöküş)

Çöküş filmi Hitler’in son günlerini harika bir şekilde anlatan ve zorba bir devrin kapanışını gözler önüne seren çok önemli bir eser. Öncelikle, Bruno Ganz’ın oyunculuk performansı muhteşem. Filmi izlerken onun gerçekten Fuehrer olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Görünüşü, tavırları ve iktidarının çökmekte olduğunu gösteren ruh hali, izleyiciyi ekrandaki kişinin Hitler olduğuna ikna ediyor. Ganz’ın performansı korkunç suçlar işleyen ve peşinden birçok kişiyi sürükleyen Hitler’in gerçek yüzünü başarılı bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Hitler’in çevresindeki en zeki kişi olan Goebbels’in o dönem sloganlar üreten ve Hitler’i yönlendiren etkileyici bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan, Berlin’de gerçekleşen şiddet olaylarına, insanların yaşadığı dramatik olaylara ve bu olaylarda dökülen kanlara Çöküş filminde tanık olmak mümkün.

 1. Matrix 3 (Revolutions)

Matrix 1Matrix 2Matrix 3

Matrix, 2000’li yılların başında beyaz perde ile buluşan ve etkileyici efektleri ile seyirciyi cezbeden sıra dışı bir film. Keanu Reeves’in başrolde oynadığı bu film, aslında yapımcılar tarafından oldukça riskli kabul edilmiştir. Çünkü, Matrix tüm özel efektleri ve kullanılan teknolojik yenilikler nedeniyle sinema sektöründe yeni bir çığır açmıştır. Filmde kullanılan siyah uzun kıyafetler ve gözlükler uzun süre konuşulmuştur. Ayrıca, Matrix çok kısa bir süre içerisinde müthiş bir seyirci sayısına ulaşmayı da başarmıştır. Film ilk çıktığında birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Ancak, film sanılanın aksine oldukça büyük hasılat yapmıştır.

İlk filmden elde edilen hasılat sayesinde yapımcılar yeni fikirler ile Matrix filminin devam filmlerini de çekmiştir. Böylece, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions serileri de kısa zamanda seyirciyle buluşmuştur. Matrix filmi, makine dünyasının gerçekte ne kadar kalabalık olduğunu ve nasıl göründüğünü gözler önüne seriyor. Matrix Revolutions film boyunca hakim olan karanlık ve şiddet içerikli aksiyon sahneleri sayesinde farklı bir tarz ortaya koymuştur. Felsefi havası, ilgi çekici ses ve görüntü efektleri ile öne çıkan Matrix, Neo karakteri ile de uzun yıllar konuşulmayı başarmıştır. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan ve her seride izleyiciyi şaşırtan Matrix, hala izlenmeye değer önemli filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

 1. Green Mile (Yeşil Yol)

Yeşil Yol, Stephen King’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan ve unutulmaz klasik filmler arasına girmeyi başarmış muhteşem bir filmdir. Bu harika kitap, aynı zamanda Esaretin Bedeli filmini ekrana başarıyla taşıyan Frank Darabont tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin uyarlaması esnasında ise kitaba genel olarak sadık kalınmıştır. Yeşil Yol, bir mahkum ve bir hapishane görevlisi arasında geçen ilginç bir hikayeyi anlatıyor. Paul Edgecomb, idam mahkumlarını son yolculuklarına uğurlayan bir görevlidir. Daha sonra tanıştığı John Coffey adındaki mahkum onun düşünce dünyasını tamamen değiştirir.

2 küçük kız çocuğunun ölümünden sorumlu tutularak yargılanan John Coffey olağanüstü güçlere sahip biridir. Aslında saf bir yüreğe sahip olan bu mahkumun sıra dışı özellikleri ortaya çıktıkça her şey daha da ilginç görünmeye başlar. Tom Hanks başta olmak üzere birçok usta oyuncu bu filmin bir şaheser olmasına önemli katkılar sağlıyor. Her ne kadar bazı eleştirmenler tarafından filmin çok uzun olduğu ve sürükleyici olmadığı öne sürülse de gerçekte seyirciyi etkisi altına alan sahneler filmin fazlasıyla övgüye layık olduğunu gösteriyor. Yeşil Yol, herkesin hayatı boyunca en az bir defa izlemesi gereken harika bir film diyebiliriz.

 1. Zor Ölüm

Zor Ölüm 90’lı yılların sonlarında beyaz perdeye yansıyan muhteşem bir aksiyon filmidir. Mükemmel oyuncu performansları ve son teknolojiden yararlanması nedeniyle uzun süre konuşulmuş bir film olarak hafızalarda yer etmiştir. Filmde en çok dikkat çeken unsur tek kelimeyle heyecan. Her anıyla sürükleyici bir film olan Zor Ölüm, ilginç konusuyla da seyirciyi ekrana bağlamayı başarıyor. Filmde, bir New York polisi olan John McClane rolünde oynayan Bruce Willis, güçlü bir şirket lideri olan McClane’in eşinin (Bonnie Bedella) katıldığı bir Noel Arifesi Partisinde kutlama davetine katılmak üzere Los Angeles’a gidiyor. Ancak, davet esnasında bir anda işler sarpa sarıyor ve teröristlere karşı zorlu bir mücadele başlıyor.

Teröristler birkaç rehineyi öldürdükten sonra polis ve FBI ile pazarlığa başlıyor. O andan itibaren heyecan iyice artmaya başlıyor. İşin ilginç yanı, McClane’in karısı da rehineler arasındadır. Zor Ölüm, nefes kesici bir temaya sahip olan ve McClane ile Gouber arasında bol miktarda zihin jimnastiği sunan, ilginç mizahi diyalogların yer aldığı benzersiz bir aksiyon filmidir. Bruce Willis, usta oyunculuğu ile filme damgasını vuruyor. Zor Ölüm, bol aksiyonlu heyecan verici sahneleri ile şimdiye kadarki en sinematik aksiyon başyapıtlarından biridir.

Bu kadar değerli film arasından hangisini izleyeceğinize karar vermek biraz zor olabilir. En mantıklısı sırayla hepsini izlemek. Şimdiden iyi seyirler!

 • Yorumlar
 • Yorumlara kapalı!